середа, 26 березня 2014 р.

Безсмертна слава "Кобзаря"

               Якби хтось задумав створити рейтинг найвідоміших книг України, у ньому, без сумніву, перед вів би «Кобзар» Тараса Шевченка. Як і годиться такій славетній книзі, він має безліч перевидань, до наших днів стає центром творчих зусиль багатьох видавців та художників, а для письменників лишається невичерпним джерелом літературних алюзій. «Кобзар» перевидавався безліч разів; загальний наклад книги обраховується мільйонами примірників. Низка творів Шевченка перекладена сотнею іноземних мов. А зі списку людей, котрих так чи інакше зачепила доля у зв’язку із «Кобзарем», певно, можна було б укласти окремий чималенький томик.
  
                                                  
                                                     Перший "Кобзар"

           Уперше «Кобзар» видано 1840 у Санкт-Петербурзі за сприяння Євгена Гребінки. У збірку увійшло всього вісім творів: «Перебендя», «Катерина», «Тополя», «Думка» («Нащо мені чорні брови»), «До Основ'яненка», «Іван Підкова», «Тарасова ніч» та «Думи мої, думи мої, лихо мені з вами», що написана спеціально для цього збірника і є своєрідним епіграфом не тільки до цього видання, але і до усієї творчості Тараса Шевченка.Після видання цієї збірки й самого Тараса Шевченка почали називати кобзарем. Навіть сам Тарас Шевченко після своїх деяких повістей починав підписуватись «Кобзар Дармограй». Зі всіх прижиттєвих видань творів перший «Кобзар» мав найпривабливіший вигляд: хороший папір, зручний формат, чіткий шрифт. Примітна особливість цього «Кобзаря» — офорт на початку книги за малюнком Василя Штернберга: народний співак — кобзар із хлопчиком-поводирем. Це не ілюстрація до окремого твору, а узагальнений образ кобзаря, який і дав назву збірці. Вихід цього «Кобзаря», навіть урізаного царською цензурою, — подія величезного літературного й національного значення. У світі збереглося лише кілька примірників «Кобзаря» Т. Шевченка 1840 року.       Другий «Кобзар» Тараса Шевченка – видання, яке не вийшло в світ через арешт поета у справі Кирило-Мефодіївського братства, що стався на переправі через Дніпро 5 квітня 1847 року. Дане видання є спробою відтворення задуму Тараса Шевченка на основі творів, написаних у 1843-1847 роках, що переховувалися в архівах департаменту поліції в Санкт-Петербурзі до 1907 року. Факсимільна репродукція обох зошитів з автографами поезії 1846-1847 років та передмовою Шевченка до підготовленого ним видання є першою публікацією шевченківських раритетів, зібраних в архіві відділу рукописних фондів і текстології інституту літератури ім. Шевченка НАН України.


           «Кобзар» 1860 року надруковано коштами Платона Симиренка, з яким Тарас Шевченко познайомився під час своєї останньої подорожі Україною в 1859 році у Млієві. Платон Симиренко — відомий в Україні цукрозаводчик і меценат виділив для видання «Кобзаря» 1100 рублів. Це третє видання було значно повніше попередніх: сюди увійшло 17 творів і портрет Тараса Шевченка.


           Четверте видання «Кобзаря» з'явилося в 1861 році. Збірка Шевченкових віршів, друкована під заголовком «Кобзар», опублікована на сторінках щомісячного журналу «Основа» за редакцією Василя Бєлозерського, книги I–XII. Текст надрукований кулішівкою і має наголоси на словах із кількома складами (за винятком букви «і», на якій не завжди друкарня могла позначити наголоси з технічних причин). Книга I з'явилася за життя Шевченка, а у книзі II був опублікований некролог поета.

 
Інші видання "Кобзаря"
  

"Кобзарь" 1867 року видання
 

  

"Кобзарь" 1874 року видання., Москва
Видання «Кобзаря» 1876 року в Празі, яке крім поезій містить спогади письменників, що були особисто знайомими з Т.Г.Шевченком.

 

Раритетне видання «Кобзаря» 1889 року,
яке збереглось в музеї книги.
«Кобзарь» 1908 р. Містить передмову І.Франка


"Кобзар" 1911 р. видання, Санкт-Петербуг
«Кобзарь» 1921р.
Видання «Кобзаря» 1922 року з ілюстраціями, життєописом та передмовою Б.Лепкого.

 

Ви­­дання 1931 р., підготовлене харківським видавництвом «Лі­­те­­рату­­ра і Мистецтво», містило 54 чорно-білі ілюстрації


«Кобзар» 1933 року видання


«Кобзар» 1942 року видання. Передмову  до збірки написав Павло Тичина


«Кобзар» 1947 року видання, Вінниця


«Кобзар» 1950 року видання, Херсон, ілюстрований художніми роботами самого автора - Т.Г. Шевченка
 

«Кобзар» 1954 року, Київ
 

«Кобзар» - видання 1960 року
 

«Кобзар» 1961 рік, Київ

 

«Кобзар» 1976 рік


«Кобзар», виданий 1978 року в Києві


«Малий Кобзар» 1981 рік


«Кобзар» 1982 рік, вступне слово – Олесь Гончар


«Кобзар» 1987 року видання, Київ


«Кобзар» 1988 року видання, Київ

Сучасні видання "Кобзаря"
                   

«Кобзар» 2002,2003 та 2005 року видання«Кобзар»  2006 рік, Санкт-Петербург
«Кобзар» 2007р., Київ


"Кобзар" 2008 р. видання


"Кобзар" 2009 р.

                                             
Видання 2010 року


"Кобзар" 2011 р.
 
              
                  

Видання 2012 року


     За сприяння Львівського національного аграрного університету та Люблінського католицького університету Івана Павла ІІ у світ вийшов перший примірник «Кобзаря» Т. Шевченка, виданий українською та польською мовами.


                   

          2012 року видано «Кобзар» казахською, в'єтнамською та румунською мовами
З безлічі книг скарбниці світової літератури особливо виділяються ті, які ввібрали в себе мудрість століть, які створюють історію. До таких належить «Кобзар» - книга, яка серед успадкованих з минулого духовних цінностей стоїть на першому місці для кожного українця. Автор цієї книги Тарас Шевченко - видатний український поет, знакова, майже культова фігура у формуванні національної самосвідомості, і його вплив на національну культуру складно переоцінити. Вся літературна сила Шевченка - в його «Кобзарі». У «Кобзарі» відбилися київські святині, запорізьке степове життя, ідилія українського селянського побуту - взагалі історично виробився народний душевний склад, зі своїми образними відтінками краси, задумливості і смутку. «Кобзар» просочений духом народної поезії, тісно примикає до козацького епосу, до старої української і частково польської культури.

http://childlibrary.ucoz.ua/index/do_200_richchja_vid_dnja_narodzhennja_t_g_shevchenka/0-14 


 

Немає коментарів:

Дописати коментар