четвер, 30 січня 2020 р.

Герої Крут − ніхто не забутий



Світова історія знає багато жертв в ім'я ідеї, але аналогічної Крутам не було ніколи.
29 січня 1918 року біля невеличкої станції Крути на Чернігівщині сталася трагедія, яка сколихнула всю Україну. Після проголошення 22 січня 1918р. четвертого Універсалу про державність України озброєна червона орда посунула на Київ. В останні хвилини перед небезпекою уряд кинув клич до всього українського народу: « Стати зі зброєю в руках на захист українських кордонів».
Поруч із вояками Центральної Ради, переважно юнаками Київської військової школи ім. Богдана Хмельницького, стали 300 добровольців січового куреня − студенти, гімназисти, що ніколи не тримали в руках зброї і навіть не мали елементарної військової підготовки. Найстаршому з них був 21 рік, а молодшим від 14 до 16 років. Захисників молодої Української держави під Крутами було чи не вдесятеро менше ніж більшовиків.  Але вони не злякалися, не зупинилися, вони мужньо захищали Україну і майже всі полягли в нерівному бою.
Чому ж трагедія Крут і дотепер стукає в наші серця? Бо вона не тільки наше минуле, а й  буремне сьогодення.
З метою вшанування пам'яті подвигу українських  юнаків, які героїчно боронили Вітчизну у бою під Крутами, працівники центральної бібліотеки 29 січня провели у ДПТНЗ «Професійний ліцей» урок-реквієм   «Лицарський подвиг юних українців».
Цікавий історичний екскурс у події більш як столітньої давнини провів краєзнавець Анатолій Бондар. Він ознайомив присутніх із тією надзвичайно складною ситуацією, що склалася в Україні після жовтневого перевороту 1917р., загрозами і викликами, які встали перед молодою Українською державою.
Особливо детально історик розповів про хід бою, розкрив кілька версій, чому сталися трагічні події під Крутами, наголосив, що Крути стали початком нової доби в історії України, провів паралелі із сучасними подіями в Україні, коли саме молодь з її ентузіазмом та юнацьким максималізмом не раз ставала тією рушійною силою, яка змінювала хід історії.
Бібліотекарі Любов Вилегжаніна та Валентина Самардак підготували літературно-мистецьку сторінку «Через Крути − у майбуття», у якій прозвучали вірші українських поетів Павла Тичини, Лесі Хрипливої, Василя Онуфрієнка, Богдана Стельмаха, Миколи Лебединського, присвячені подвигу кращих синів України, а також ознайомили учнів з літературою, представленою на книжковій виставці.
Юнаки з цікавістю переглянули уривки з художнього фільму  «Крути 1918», але особливо вразив їх відеокліп українського гурту «Тінь Сонця» про юних звитяжців «Ніколи не плач».
Нехай пам'ять про наших героїв, що загинули під Крутами, на Майдані, на Сході України буде вічною. І нехай їхня звитяга і мужність, їхній подвиг будуть прикладом для молоді, для всіх нас, як треба любити і захищати свою Батьківщину.




Немає коментарів:

Дописати коментар